ترانزیت چیست و ترانزیت کالا به چه معناست؟

ترانزیت کالا - transit

اهمیت حمل و نقل بین المللی و تاثیر آن بر اقتصاد کشور ها

از زمان قدیم مردم برای تامین کردن لوازم موردنیاز خود به مناطق مختلف سفر میکرده اند و طی سفر لوازم مورد نیاز خود را تهیه و تامین میکردند. بعد از گذشت سال ها همچنان شاهد این اتفاق هستیم و حتی امروزه اهمیت آن افزایش پیدا کرده و بسیار گسترده تر گردیده به طوری که تبادل کالا در کشور ها و یا حتی قاره های مختلف انجام میگیرد که امروزه با نام ترانزیت شناخته میشود.

بسته به موقعیت جغرافیایی و موارد دیگر از جمله موقعیت های فرهنگی، سیاسی و مهمتر از همه میزان منابع طبیعی کشورهای مختلف قابلیت تولید کالا به صورت انبوه خواهند داشت و پس از تامین میزان موردنیاز برای استفاده در کشور خود باقیمانده آن را برای افزایش درآمد به کشور های دیگر صادرات خواهند کرد.

در نقطه مخالف این قضیه هنگامی که یک کشور توان تولید کالای مورد نیاز خود را ندارد یا اینکه در تولید آن کم توان است و یا اصلا تولید آن با توجه به شرایط صرفه اقتصادی ندارد تنها راه حل این مشکل واردات کالا مورد نیاز از کشور های دیگر است.

تعداد اندکی از کشور ها در موقعیت های جغرافیایی استراتژیک و کاربردی قرار گرفته اند. این کشور ها به عنوان یک راه میانبر برای انتقال و جابجایی کالا استفاده میشود.

transit - ترانزیت

 

معنا و مفهوم ترانزیت

ترانزیت به معنای انتقال و جابه جایی کالایی که گمرگ نشده از گمرکی به گمرک دیگر اما با هماهنگی و تحت قوانین و نظارت گمرک می باشد.

به عبارتی دیگر به انتقال و جابه جایی کالا و اقلام دیگر بین کشور های مختلف ترانزیت گفته میشود. اصولا به کالایی که از سوی فروشنده ارسال گردیده است و در مسیر انتقال قرار دارد و هنوز به خریدار نرسیده کالای ترانزیتی گفته میشود.

ترانزیت روشی بسیار مناسب برای کشور هایی است که توان تولید برخی کالاهای موردنیاز خود را ندارند و یا در تولید آن کم توان هستند.

ترانزیت کالا یک فعالیت بین المللی است به همین دلیل هر کشوری برای انجام فعالیت های ترانزیتی باید خود را با قوانین آن وفق داده و از آنها پیروی نماید.

و اما بازار های بین المللی ترانزیتی بسیار رقابتی است و هر کشوری در تلاش است که برای موفقیت خود در بازار های ترانزیتی کالا هزینه ها را به صورت رقابتی اعلام کند. چراکه هر کشوری که بتواند از توانایی های خود در بازار های بین المللی ترانزیتی کالا به خوبی استفاده کند و موفقیت کسب کند در واقع چرخه اقتصادی خود را با سود بسیار خوبی مواجه کرده کرد.

کشور های مختلف با در نظر گرفتن مواردی از جمله هزینه ترانزیت بین المللی کالا وارد فعالیت های ترانزیتی با کشوری دیگر خواهند شد. پس یک کشور که به فعالیت های ترانزیتی احتیاج داشته باشد به دنبال همکاری با کشور هایی خواهد بود که هزینه کمتری به دنبال داشته باشد زیرا در کشوری که هزینه های حمل و نقل و جابجایی کالا در آن زیاد باشد مزیت رقابتی خود را در ترانزیت بین المللی کالا از دست خواهد داد.

اما باید بدانید که حوضه فعالیت های ترانزیتی تنها به فعالیت های ترانزیتی بین المللی و خارجی محدود نمیشود و بخشی قابل توجه از آن به فعالیت های ترانزیتی و حمل و نقل داخلی نیز مرتبط است.

انواع فعالیت های ترانزیتی را میتوان به این شکل تعریف کرد:

ترانزیت داخلی کالا و اقلام

برخی از جابه جایی های کالا فقط به دلیل انجام امور تشریفاتی گمرکی بین دو نقطه گمرکی در یک کشور صورت میگیرند که اصطلاحا به این عمل ترانزیت داخلی اطلاق میشود.

در ترانزیت داخلی در مرحله اول کالا در گمرک مبدا بررسی خواهد شد تا از مطابقت آن با چیزی که اظهار شده است اطمینان حاصل گردد. و در صورت مشاهده هرگونه تفاوت و تخلف کالا به عنوان کالای قاچاق شناخته خواهد شد.

در مرحله بعد کالایی که به عنوان کالای ترانزیتی شناخته شده است باید طبق یک تاریخ معین در گمرک مقصد قرار داشته باشد. و اما در صورتی که طی مدت زمان مشخص شده و درج شده در پروانه به مقصد نرسد کالا به عنوان کالای قاچاق شناخته خواهد شد مگر آنکه کالا به دلیل یک حادثه و یا تصادف در تاریخ معین به مقصد خود نرسد که در این صورت با ارائه جریمه ی نیروی انتظامی میتوان کالا را با نهایتا ۵ روز تاخیر به مقصد رسانده و ترخیص کالا را انجام داد.

ترانزیت به داخل کشور

ترانزیت کالا به داخل زمانی اتفاق خواهد افتاد که کالای موردنظر در یکی از گمرکات کشور قرار دارد اما کار های مربوط به ترخیص آن باید در گمرکی دیگر در همان کشور صورت گیرد و کالا به این صورت به گمرک دوم منتقل میگردد. این نوع جابجایی و ترانزیت کالا را ترانزیت به داخل می نامند.

ترانزیت خارجی

ترانزیت خارجی به ترانزیتی میگویند که تعداد کشورهای درگیر در حمل و نقل حداقل ۳ کشور و یا بیشتر از ۳ کشور باشد. یعنی به طور کلی انتقال و جابجایی کالا از مبدا تا مقصد مورد نظر در سه کشور یا بیشتر از آن صورت میگیرد. نکته مهم اینجاست که تاریخ و زمان ورود و خروج در هر کشور معین و مشخص است و نباید تاخیری در آن صورت گیرد. همچنین پیش از هر چیز مرز ها و گمرک های هر کشور برای دریافت و انتقال کالا در ترانزیت خارجی مشخص خواهد شد.

ترانزیت به خارج

ترانزیت به خارج نوعی از انواع ترانزیت کالا است که در آن تنها یک مبدا و یک مقصد وجود دارد. یعنی جابجایی و صادرات کالا از مبدا گمرک کشوری به مقصد گمرک کشوری دیگر صورت میگیرد.

ترانزیت کالا - transit of goods

 

گذرنامه ترانزیتی

هرگونه ورود و یا خروج در هر کشوری احتیاج به گذرنامه دارد. در این میان رانندگانی که کارشان ترانزیت کالا است باید از اداره گذرنامه دفترچه خروج و گذرنامه تهیه کنند و اداره گذرنامه نیز موظف است تا با گرفتن استعلام از سازمان حمل و نقل در کشور از ادعای فرد برای ترانزیت و حمل کالا و خروج از کشور اطمینان حاصل کند.

نیروی انتظامی نیز در این میان وظیفه دارد تا برای اینگونه رانندگان پلاک ترانزیتی و مخصوص ترانزیت کالا، دفترچه مالکیت و گواهینامه نامه بین المللی صادر کند.

ترانزیت فرودگاه به چه معناست؟

ترانزیت فرودگاه در واقع به توقف موقتی و زمان انتظار در فرودگاه یک کشور برای تعویض هواپیما گفته میشود. ترانزیت فرودگاه زمانی انجام میگیرد که بین دو پرواز فاصله وجود داشته باشد به همین علت به آن فاصله بین دو پرواز نیز گفته میشود. منطقه ی حمل و نقل در ترانزیت فرودگاه داخل فرودگاه صورت میگیرد و از فرودگاه خارج نخواهد شد.

امروزه با افزایش سفر های هوایی و جابجایی کالا از طریق خطوط هوایی به دیگر کشور ها، فاصله بین پرواز ها امری بسیار طبیعی است.

دو نوع ویزای فرودگاهی و یا ترانزیت وجود دارد که اولی ویزای کوتاه مدت است که اعتبار آن نهایتا ۱ الی چند ساعت می باشد و اما نوع بلند مدت ویزای فرودگاهی معمولا حداکثر تا ۳ روز معتبر است.

FOB در ترانزیت چیست؟

FOB یک اصطلاح بین المللی است که بسیاری از قرار دادها برای حمل کالا بر اساس آن نوشته و توافق خواهد شد. محتوا و معنای اصطلاح FOB بدین شرح است:

FOB مخفف کلمه ی Free on Board است و در قرارداد ترانزیتی که بر اساس فوب باشد، فروشنده کالا موظف است تا تمامی هزینه های ترانزیت کالا و خطرات احتمالی را تا زمان رساندن کالا به دست شرکت خریدار کالا در مکانی معین و مشخص بر عهده بگیرد و اما بعد از انجام این مراحل از آن به بعد تمامی هزینه ها از جمله کرایه حمل کالا و بیمه و غیره بر عهده خود خریدار است.

برای مشاهده تمامی اصطلاحات بین المللی مانند FOB به مقاله اینکوترمز یا incoterms چیست؟ در وبلاگ آریانا ترنسپورت مراجعه کنید.

سپرده در ترانزیت به چه معناست؟

منظور از سپرده در ترانزیت همان ارز، پول، چک و یا هر چیز دیگری است که یک شرکت دریافت نموده و در ترازنامه شرکت به عنوان پول ثبت گردیده است. ترازنامه یک سند است که تمامی حساب های مالی یک شرکت در آن ثبت و نگهداری میشود.

موفق باشید 🙂

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *