گروپاژ و خرده بار چیست؟

گروپاژ و خرده بار _ groupage

گروپاژ و خرده بار در حمل و نقل بین المللی به چه معناست؟

برای پاسخ به سوال گروپاژ چیست باید بگوییم که گروپاژ به معنی حمل کالاهای افراد مختلف به صورت مشترک با یک کانتینر به صورت بین المللی گفته می­شود. این بدین معنیست که در صورتی که کالای موردنظر فردی برای حمل و نقل کمتر از مقداری است که بتواند تمامی فضای یک کانتینر را برای حمل کالا پر کند گزینه مناسب این است که کالای مورد نظر فرد به همراه کالای افراد دیگر در یک کانتینر به صورت مشترک (گروهی) حمل گردد. اصطلاحا به این عمل گروپاژ گفته می­شود. این عمل باعث می­شود که هزینه حمل کالا به شکل چشمگیری کاهش یابد.

اما باید توجه داشته باشیم که در این نوع حمل کالا، حمل بار هایی که نیازمند دریافت استاندارد و مجوزهای خاصی برای وارد کردن میباشند به همراه کالاهایی که به این مجوز ها برای ورود احتیاجی ندارند کار بسیار اشتباهی میباشد. چراکه حمل تمامی این بار ها توسط یک کانتینر صورت میگیرد پس صاحبان بارهای یک کانتینر باید برای دریافت مجوز و استاندارد های موردنیاز برای کالاها صبر کنند تا پس از انجام این امور کالا به دستشان برسد و ممکن است مدت زمان زیادی صرف ترخیص کالا از گمرک گردد.

خرده بار به بار هایی میگویند که به دلیل حجم و اندازه و همچنین وزن کمی که دارند حمل آنها با یک کانتینر و یا تریلی و غیره اصلا صرفه اقتصادی ندارد.

در چه صورت بارها به روش گروپاژ حمل میشوند؟

  1. خرید از وبسایت های فروشگاهی از نقاط مختلف جهان برای مصرف های شخصی
  2. خرید و حمل بار با حجم پایین
  3. بارها و کالاهای تجاری نمونه برای شرکت ها
  4. حمل بین المللی کالاهای نمایشگاهی

حمل کالا به صورت گروپاژ روش بسایر مناسبی برای کاهش هزینه های حمل و نقل بین المللی است اما باید توجه داشته باشید که باید اقداماتی را برای جلوگیری از آسیب رسیدن به کالای خود در حمل و نقل به صورت گروپاژ انجام دهید.

حمل گروپاژ با کامیون - groupage

 

حمل و نقل گروهی بین المللی

حمل و نقل گروهی زمانی به کار می آید که مقدار و اندازه کالاهایی که قرار است حمل شوند به اندازه یک کانتینر کامل نیست و بنا بر تصمیم شما بار هایتان به صورت مشترک با کالای افراد دیگر حمل می­شود که این روش هم از لحاظ محیط زیستی بسیار بهتر است و هم اینکه با این کار در هزینه های حمل کالا صرفه جویی کرده اید.

در حمل و نقل بین المللی گروهی نظارت و کنترل شیوه بسته بندی کالاهای موجود دیگر در کانتینر مشترک ممکن نیست اما رعایت نکات ایمنی و راهنمایی مناسب توسط افراد متخصص میتوانید به راحتی از آسیب رسیدن به کالای خود پیشگیری کنید.

کانتینر مشترک یا (GPG) چیست؟

این روش یک روش حمل و نقل بین المللی است که در آن کالای شما به همراه کالای افراد دیگر (با مقاصد مشترک) با یک کانتینر به صورت اشتراکی حمل می­شود. از مزایای این روش میتوان کاهش هزینه ها را مثال زد مثلا اگر کالای شما تنها ۱۰ درصد از فضای کانتینر را اشغال کرده باشد شما تنها ملزم به پرداخت همان ۱۰ درصد هزینه­ ها هستید. اما باید توجه داشته باشید که این کاهش هزینه­ ها  باعث افزایش زمان تحویل گرفتن کالا خواهد شد. چرا­که پر کردن تمامی فضای کانتینر زمان­بر خواهد بود.

هزینه ها در این گونه حمل و نقل کاملا به وزن، طول، عرض، ارتفاع و اندازه کالای شما بستگی دارد. این محاسبه ها و اندازه گیری ها توسط یک فرد متخصص در حوضه حمل و نقل بین المللی کالا صورت خواهد گرفت که پس از انجام گیری این محاسبات اعلام هزینه خواهد کرد.

برخی افراد نگران هستند که اگر کالای آنها با کالای افراد دیگر به صورت گروهی حمل شود ممکن است که به کالای آنها آسیب وارد گردد اما اینطور نیست چراکه چینش این بار ها به صورت دقیق و حساب شده درون کانتینر مشترک قرار خواهد گرفت مثلا کالایی با جنس شکننده در کنار دیگر کالا ها قرار نخواهد گرفت.

فول کانتینر یا کانتینر کامل چیست؟

کالا هایی که به صورت غیر­گروهی حمل می­شوند و تمامی فضای کانتینر موردنظر مختص کالاهای یک شخص میباشد. مشخصا این نوع حمل کالا هزینه های بسیار بیشتری نسبت به حمل گروهی کالا دارد.

 

مزایای گروه ­بندی برای حمل کالا چیست؟

بهتر است اول دلیل اصلی اینکه چرا کالا به صورت دسته­ بندی شده حمل میشود را بررسی کنیم. همیشه حجم و اندازه کالای شما زیاد نیست و به اندازه ای نیست که تمامی فضای خالی یک کانتینر را پر کند و در صورتی کالای شما به این روش یعنی گروه­ بندی شده و مشترک حمل نگردد باید هزینه تمامی فضای یک کانتینر را پرداخت کنید حتی قسمت های خالی. کاهش هزینه ها بزرگترین مزیت محسوب میشود.

از مزایای دیگر گروه بندی این است که محموله و کالاهای مختلف با یکدیگر به طور منظم حمل میشوند. همچنین هزینه ها نیز مانند فضای کانتینر مشترک می­باشد.

گروپاژ با کانتینر - groupage

 

چگونه از آسیب رسیدن به کالاها در حمل و نقل بین المللی گروپاژ جلوگیری کنیم؟

از موثرترین روش ها برای محافظت از کالای خود و کاهش خطرات احتمالی در حمل گروهی طریقه ی صحیح بسته بندی است.

در ادامه انواع بسته بندی های کالا را عنوان خواهیم کرد و بهترین آنها را معرفی و دلیل آنرا توضیح خواهیم داد پس با ما همراه باشید.

 

انواع بسته بندی برای حمل بین المللی کالا

  1. بسته بندی های کوچک

اولین بسته ­بندی که میخواهیم به آن بپردازیم بسته­ بندی های کوچک است. این نوع بسته بندی به عنوان یک گزینه ارزان قیمت و به صرفه از نظر اقتصادی شناخته می­شود. این بسته بندی قابل استفاده مجدد نبوده و برای محیط زیست نیز مضر است و مهمترین نکته این که اینگونه بسته ها امنیتی در برابر و در زمینه ورود و دستکاری غیرمجاز ندارد و به این دلایل تولید اینگونه بسته بندی ها بسیار محدود است.

  1. جعبه مقوایی

این نوع بسته بندی ها نیز به محیط زیست آسیب میرسانند و هیچگونه مقاومتی در برابر فشار، وزن زیاد بار و یا رطوبت ندارند.

  1. پالت های پلاستیکی

پالت پلاستیکی از بسته بندی های مقوایی مقاوم­تر است اما باز هم ممکن است که بسته بندی تحت فشار زیاد خراب شود و همچنین پالت­های پلاستیکی به راحتی به حرکت در می­آیند و به همین دلیل امکان ضربه خوردن و آسیب رسیدن به کالای شما افزایش می­یابد.

موارد دیگری نیز وجود دارد اما از پرداختن به موارد نامناسب دیگر پرهیز میکنیم و بهترین گزینه را برای بسته بندی کالا به شما معرفی خواهیم کرد.

  1. پالت های چوبی

این بسته بندی نسبت به دیگر موارد بسیار با­دوام تر است و مشکلات کمتری برای محیط زیست ایجاد خواهد کرد و کاملا قابل استفاده مجدد و بازیافت است همچنین کالای شما در هنگام حمل با کانتینر ثابت باقی مانده و به راحتی حرکت نخواهد کرد. این نوع پالت ها فضای کمی را نیز اشغال خواهند کرد.

پس می­توان پالت ­های چوبی را بهترین گزینه از نظر امنیت و محیط زیستی برای بسته بندی کالا و حمل و نقل بین المللی کالا دانست.

 

در حمل و نقل بین المللی به صورت گروپاژ (groupage) با در کنار هم قرار گرفتن بارها به صورت تلفیقی برای تمامی کالاها یک رسید صادر خواهد شد و اختیار آن به حمل کننده کالا داده خواهد شد و این به این معنیست که شرکت حمل و نقل حمل کننده کالا صاحب تمامی کالاها اعلام می­گردد و برای تمامی کالاها برای فوروارد فقط یک بارنامه صادر می­کند.

برای اطلاع از هزینه ی ارسال خرده بار میتوانید با متخصصان ما تماس بگیرید.

شرکت حمل خرده بار و حمل و نقل بین المللی آریانا سبز ترابر توس با بهترین هزینه و امنیت امور حمل خرده بار شما را انجام میدهد.

از شما ممنونیم که مارا در مقاله گروپاژ و خرده بار چیست همراهی کردید. امیدواریم که این مقاله برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد.

خرید و فروش عمده و بدون واسطه در پلتفرم آنلاین B2B علی بی تو بی ( alibtob )

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *