فریت بار یا freight چیست؟

freight - فریت بار

تعریف فریت بار

اصطلاحا freight به معنای بار است که مترادف کلمه Cargo نیز میباشد که اغلب در صنعت حمل و نقل به معنای ارسال و حمل کالا و بار به روش های مختلف حمل کالا از جمله حمل ریلی، دریایی، جاده ای و هوایی استفاده میشود.

امروزه از واژه فریت بار به منظور حمل و نقل کالا به صورت های مختلف چه داخلی و چه بین المللی استفاده میگردد اما در کشور ما فریت بار به منظور و معنای حمل و نقل بین المللی خرده بار تجاری یا مسافری به کشوری دیگر به وسیله حمل کننده های هوایی استفاده میشود.

در اصطلاح فریت، مسافران باید بار اضافی خود را به فرودگاه انتقال داده و با هواپیما مخصوص حمل بار به مقصد مورد نظر خود ارسال کنند.

برای مثال خانواده ای را فرض کنید که قصد دارند به کشوری دیگر مهاجرت کنند و لوازم و وسایل خانه شان را با خود به کشور موردنظرشان ببرند در این صورت حمل کردن این وسایل مانند یخچال، فرش، ماشین لباسشویی و غیره به همراه خود در یک هواپیمای مسافربری امکان پذیر نیست پس باید لوازم این چنینی را فریت کرده و در کشور مقصد تحویل بگیرند.

روش فریت کردن کالا

فریت بار تفاوت زیادی با حمل کالا به یک شهرستان دیگر ندارد فقط اینکه در فریت بار، کالاهای موردنظر به کشوری دیگر یعنی به خارج از ایران فرستاده خواهند شد.

لازم نیست نگران چگونگی انجام امور فریت کالای خود باشید زیرا بیشتر این امور در داخل کشور صورت خواهند گرفت. کاری که شما باید انجام دهید این است که کالای خود را به یک شرکت هواپیمایی – Airline برده و پس از تعیین هزینه انتقال و جابجایی هزینه را پرداخت کنید همین. کالای شما معمولا پس از یک یا دو هفته به مقصد موردنظرتان ارسال خواهد شد.

برای انجام خدمات فریت بهتر است از همان شرکت هواپیمایی استفاده کنید که بلیط برای خود تهیه کرده اید.

چرا فریت بار در ایران به معنای حمل هوایی کالا است؟

به دلیل هزینه های بسیار بالا برای حمل خرده بار هیچ شرکت حمل و نقلی به صورت زمینی کالای شما را به اروپا یا امریکا انتقال نخواهد داد چرا که برای طرفین اصلا به صرفه نخواهد بود.

و همچنین فریت بار به صورت ریلی از ایران به مقاصد امریکایی، اروپایی، استرالیایی و یا خیلی از مقاصد دیگر امکان پذیر نخواهد بود.

حمل خرده بار به صورت دریایی کمتر از مقدار تقریبی ۳۰۰ کیلو نیز برای مسیر های طولانی اصلا به صرفه نخواهد بود.

پس تنها گزینه باقی مانده مناسب برای حمل خرده بار به صورت بین المللی به کشورهای خارجی با مسافت طولانی حمل هوایی کالا میباشد.

freight - فریت بار

 

تفاوت کوریر – courier و پست با فریت چیست؟

بعضی اوقات کسانی قصد دارند تا چیزی با وزن بسیار پایین مانند نامه یا یک پاکت و… را به جایی خارج از کشور انتقال دهند. در صورتی که شماهم قصد چنین کاری را دارید بهتر است که از جایگزینی بهتر، کم هزینه تر و کم دردسر تر به جای فریت استفاده کنید یعنی همان کوریر و یا پست.

ولی اگر بار شما سنگین تر و بزرگتر از آن باشد که به صورت پست و کوریر حمل گردد (۴۵ کیلو به بالا) در این صورت بهترین گزینه برای حمل و ارسال خرده بار به یک کشور دیگر فریت به شکل هوایی می باشد.

تفاوت پرداختن جریمه اضافه بار در فرودگاه و فریت بار در چیست؟

هنگامی که مسافران یک پرواز هوایی بار اضافه ای به همراه خود دارند ملزم به پرداخت جریمه ی نقدی بسیار زیادی برای حمل کالای خود می باشند.

به جای پرداخت هزینه های اضافی و جریمه های هنگفت مسافران میتوانند با پرداخت کمتر از یک سوم جریمه را پرداخت کنند و به جای پرداخت جریمه کالای خود را به مقصد موردنظرشان فریت کنند.

دیگر مزیت فریت نسبت به پرداخت جریمه اضافه بار این است که مسافران میتوانند قبل از پرواز بار اضافه یا خرده بار خود را به فرودگاه برده و برای فریت تحویل ترمینال بار دهند.

بارنامه فریت بار چیست؟

در عمل فریت بار برای هر محموله یک بارنامه مشخص میگردد که اطلاعات درون آن مشخص کننده صاحب کالا، شماره تماس، آدرس، شرکت هواپیمایی حمل کننده و غیره میباشد. همچنین یک برچسب در بارنامه قرار میگیرد که مشخص کننده نوع کالا، تعداد، مقصد و مبدا کالا است. این کار از بوجود آمدن مشکلات در حمل و جابجایی انواع کالا جلوگیری و همچنین شناسایی کالا را بسیار راحتتر خواهد کرد.

هر بارنامه کدی با ۱۱ رقم دارد که ۳ رقم ابتدایی آن از سمت چپ کد شرکت هواپیمایی حمل کننده بار است.

شرکت حمل و نقل بین المللی آریانا سبز ترابر توس با تخفیف ویژه و بهترین قیمت خدمات فریت بار را در کوتاه ترین زمان برای شما عزیزان انجام میدهد.

برای انجام امور حمل و نقل و فریت بار با ما تماس بگیرید.

امیدواریم این مقاله برای شما جذاب و مفید بوده باشد.

موفق باشید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *